Strategia komunikacji i PR

Strategia komunikacji określa, w jaki sposób marka powinna mówić o sobie oraz swoich produktach czy usługach. Aby zaistnieć, nie wystarczy bowiem unikalna oferta wpasowująca się w zapotrzebowanie rynkowe. Trzeba zakomunikować ją swoim odbiorcom. Jak tego dokonać, by zostali nimi na długie lata?

W komunikacji z klientami pomagają rzetelnie ustalone podwaliny strategiczne. Założenia wynikające z dobrze poprowadzonej analizy wskazują najkorzystniejsze dla naszej marki rozwiązania, a tym samym oszczędzają nam czas i pieniądze, które bez strategii komunikacji zmarnujemy na obecność w nieskutecznych kanałach.

10 kroków do stworzenia strategii komunikacji:

1. Charakterystyka grup odbiorczych oraz person, która określi kim jest nasz odbiorca, jakie są jego pragnienia, potrzeby, obawy i problemy, w jakich kanałach się porusza, kiedy możemy najskuteczniej dotrzeć do niego z komunikacją.

2. Audyt dotychczasowej komunikacji marki – określenie wykorzystywanych narzędzi i kanałów, tonu komunikacji i jej głównych wyróżników.

3. Audyt komunikacji konkurencji – sprawdzenie, co komunikuje rynek – czy konkurencja używa tych samych narzędzi, czy mówi tymi samym językiem lub kodem

wizualnym.

4. Stworzenie mapy percepcji – czyli układu współrzędnych pozycjonujących komunikację Twojej marki względem konkurencji. Dowiesz się z niego w którym miejscu na mapie znajduje się Twoja marka, gdzie lokalizuje się komunikacja konkurencji i – co najważniejsze – w którą pójść stronę, aby się wyróżnić.

5. Rozpisanie piramidy wyróżników, która określa kilka fundamentalnych cech komunikacji marki, dwa-trzy wyróżniki oraz jedną esencję, która odróżni Twoją markę od konkurencji.

6. Sformułowanie big idea – czyli motywu przewodniego, który będzie przyświecał całej komunikacji Twojej marki.

7. Określenie tone of voice, czyli charakterystycznych cech stylu komunikacji marki. Ważne, aby język był spójny i dopasowany do umiejętności oraz potrzeb Twoich odbiorców.

8. Wskazanie kontekstów komunikacyjnych, czyli tego, o czym będziemy mówić. Warto stworzyć kategorie związane z różnymi odbiorcami marki – tak, by docierać możliwie do jak największej grupy zainteresowanych naszym produktem lub usługą.

9. Wybór narzędzi i kanałów komunikacji oparty o możliwości i przyzwyczajenia odbiorców, a także o nasze zasoby czasowe, osobowe i budżet, który przeznaczamy na komunikację.

10. Planowanie weryfikacji strategii, a więc ustalenie metod mierzenia skuteczności strategii po jej wdrożeniu oraz czasu, po którym należy dokonać zmian, gdy badania wskażą mocne i słabe punkty strategii.


 
 

Trenerka:

Paulina Smaszcz-Kurzajewska – Od 25 lat pracuje w branży komunikacji i public relations w dużych firmach, budując polskie oraz międzynarodowe projekty strategiczne (PZU SA, Red Bull, Orange, onet.pl,Microsoft, Bayer, CANAL+). Pełniła rolę dyrektora PR i komunikacji oraz funkcję rzeczniczki prasowej platformy nc+ zarządzając zespołem public relations i prowadząc strategicznie działania social mediowe. W 2018 roku zdobyła nagrodę Brązowy Spinacz za promocję serialu “Kruk. Szepty słychać po zmroku".