Szkolenie polega na zaprezentowaniu tematyki etykiety (savoir-vivre) i zasad protokołu dyplomatycznego we współczesnej praktyce biznesowej, urzędniczej oraz w szerokorozumianym środowisku międzynarodowym i przedstawieniu możliwości zastosowania jej w praktyce. Obszary szkolenia: Rozwój osobisty, Kompetencje menedżerskie.
CELE SZKOLENIA
Przedstawienie:
1. zbioru dobrych manier w kontaktach biznesowych i międzynarodowych,
2. typów ubioru (tzw. dress code) w zależności od sytuacji,
3. rodzajów przyjęć służbowych i ich funkcji (śniadanie, lampka wina, koktajl, przyjęcie, obiad itd.),
4. etykiety przy stole (zachowanie, przygotowanie stołu, rozsadzenie gości, menu),
5. roli mowy ciała w relacjach interpersonalnych,
6. zasad tworzenia korespondencji tradycyjnej i służbowej oraz zaproszeń,
7. różnic międzykulturowych w biznesie,
8. wskazówek dotyczących organizacji wydarzeń specjalnych.
UMIEJĘTNOŚCI I WIEDZA ZDOBYTA PO SZKOLENIU
Wszystkie omawiane zagadnienia zostaną poparte przykładami z doświadczenia praktycznego wykładowcy zdobytego podczas pracy w środowisku międzynarodowym. Po szkoleniu słuchacz będzie przygotowany do wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności zarówno w charakterze uczestnika, jak i organizatora różnych przedsięwzięć. Poznając reguły precedencji obowiązujące w środowisku międzynarodowym i biznesowym, uniknie się gaf przy powitaniach, rozsadzaniu gości i w innych podobnych sytuacjach, gdzie pojawia się problem kolejności osób. Zaprezentowanie typów ubioru i odpowiedniego stroju firmowego pozwoli na właściwe przygotowanie się do spotkania lub wydarzenia. Znajomość rodzajów przyjęć będzie przydatna w wyborze odpowiedniego typu ubioru i ułatwi rozeznanie się w oczekiwaniach względem danego spotkania. Znajomość etykiety przy stole umożliwi dobór odpowiedniego menu i przygotowanie stołu do właściwego typu przyjęcia. Rola mowy ciała pozwoli na uświadomienie szczegółów zdradzających cechy charakteru i nastawienie interlokutora. Zasady tworzenia zaproszeń, korespondencji tradycyjnej i służbowej przydadzą się do zastosowania odpowiedniego standardu wynikającego z tradycyjnie przyjętych form. Różnice międzykulturowe w biznesie uświadomią słuchaczom jak intuicyjne zachowanie może często prowadzić do nieintencjonalnego uczynienia komuś afrontu. Wreszcie wskazówki dotyczące organizacji wydarzeń specjalnych pozwolą na wypracowanie standardów postępowania w przygotowaniu różnych wydarzeń i umożliwią uniknięcie niepotrzebnych napięć związanych z organizowanym przedsięwzięciem.
FORMA SZKOLENIA
Wykład, dyskusja, warsztaty
MAKSYMALNA LICZBA UCZESTNIKÓW GRUPIE
Bez ograniczeń
OPIS GRUPY DOCELOWEJ (do kogo kierowane jest szkolenie)
Kurs został opracowany z myślą o osobach pracujących w szerokorozumianej sferze biznesowej (w tym międzynarodowej), korporacyjnej, urzędnikach, osobach odpowiedzialnych w swoich podmiotach za kwestie organizacyjne, a także jest skierowany do każdego, kto chciałby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy poprzez rozwój tzw. kompetencji miękkich.
RAMOWY PROGRAM
Trener:
Dawid Michalski – absolwent prawa, politologii, administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalista w zakresie profesjonalnego doradztwa wizerunkowego. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Prawa i Administracji UG. Autor kilkudziesięciu wystąpień na konferencjach międzynarodowych i krajowych oraz publikacji w monografiach i czasopismach naukowych.